Rovnou na obsah Rovnou na menu
Menu
Obec Ostrovec
Ostrovec

Zajímavosti pro turisty

Zajímavosti pro turisty

Lehce zvlněná krajina kolem Písku s dalekými výhledy k Šumavě, Českým Budějovicím a někdy až k Alpám má svoji historii spjatou s řekami Vltavou, Otavou a menšími toky Lomnicí a Skalicí. V obtížně přístupném okolí vltavského údolí a v nejvyšších partiích pahorkatiny zůstaly rozsáhlé lesní komplexy. Krajina zde vytváří ideální prostředí pro pasivní i aktivní odpočinek.

U nás v Ostrovcích Vás nepochybně zaujme pozoruhodná roubená a další lidová architektura, náves s kapličkou sv. Jana Nepomuckého a památník padlým v I. světové válce, postavený v roce 1920, s dodatečným zaznamenáním 4 obětí II. světové války.

Na sklonku roku 1918 byla pro Horní i Dolní Ostrovec ustavena komise v čele s velitelem hasičského sboru Janam Váchou, rolníkem z Dolního Ostrovce, který si vzal za úkol postavit pro obě obce společný památník obětem I. světové války. Náklady na pořízení pomníku byly hrazeny z veřejné sbírky a z výnosu různých kulturních podniků, pořádaných hlavně hasičským sborem. Ideový návrh vypracoval akademický sochař Karel Dvořák z Prahy, žák sochaře Jana Štursy. Z pískovce ho vytvořila firma Otakar Velinský z Prahy. Je to pískovcová plastika rakouského vojáka o výšce 2 m, o něhož se opírá nahý chlapec – symbolicky mladá republika. Plastika stojí na podstavci z cihelného zdiva, na němž je připevněna deska z růžového mramoru s vyrytým nápisem:
Padlým rodákům ve světové válce věnují občané ostrovečtí.

Památce vaši všichni slibujem,
že chceme chránit ten váš odkaz svatý,
tu volnost drahou, nenávidět katy
a milovat svou obrozenou zem.

Pod touto mramorovou deskou bylo na leštěné desce žulové vyryto 17 jmen padlých z Dolních a Horních Ostrovec (z Dolních 10 a z Horních 7 jmen). Dodatečně po druhé světové válce byla na tuto žulovou desku vyryta další 4 jména, obětí nacismu ve II. světové válce.

Kdysi velmi hluboké údolí Vltavy, které rozděluje oblast, je dnes snadno překonatelné po mostech a krajina je dostupná po síti turistických a cykloturistických cest. Na příklad u nás v Ostrovci má výchozí bod naučná stezka Krajem Alše, Kopeckého a Stroupežnického. Začíná u železniční stanice Dolní Ostrovec. Směřuje po zelené značce na JZ k Červenému kříži, po žluté do Čimelic, po modré do Smetanovy Lhoty, po žluté ke Karlovu a po modré do výchozího místa. Je 32 km dlouhá a nemá informační tabule.

Ostrovec je členem Dobrovolného sdružení obcí severního Písecka. Zajímavé informace z našeho regionu naleznete na www.severnipisecko.cz

Zodpovídá: Správce Webu

Přehled všech dokumentů

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Virtuální prohlídka

Dění v obci:

foto-pata znak-nazev