Rovnou na obsah Rovnou na menu
Menu
Obec Ostrovec
Ostrovec

Přecházíme na digitální tv

Vzor: Souhrn informací ke zveřejnění na webových stránkách obcí či měst daného regionu

PROČ DIGITALIZACE

Digitální vysílání je modernější způsob přenosu televizního signálu, který umožní lépe nakládat s frekvencemi, na nichž televizní stanice vysílají. Digitalizace přinese otevření současného televizního trhu, rozšíření nabídky televizních programů a umožňuje využívat doprovodné služby, jako je například elektronický programový průvodce (EPG). Protože však není vysílacích kanálů nazbyt, musí se postupně uvolnit vysílací frekvence současných analogových televizí, tedy ČT 1, ČT 2, Novy, Primy a regionálních vysílatelů, na kterých se pak zahájí digitální vysílání.

Přechod na digitální televizní vysílání probíhá společně v celé Evropě a bude v České republice ukončeno v polovině roku 2012.

DIGITÁLNÍ VYSÍLÁNÍ JIŽ BĚŽÍ I U NÁS

Digitální vysílání je zahájeno vždy s alespoň šestiměsíčním předstihem před ukončením zemského analogového televizního vysílání. Nic tedy občanům nebrání vyřešit přechod a případné komplikace s ním spojené již nyní a vyhnout se tak časovému tlaku. Ti, kteří přijímají dnes analogový televizní signál šířený terestricky (z pozemních vysílačů) a na příjem digitálního vysílání se včas nepřipraví, přijdou po 30. 6. 2010 o možnost sledovat televizi.

ANALOG NA BUDĚJOVICKU KONČÍ 30. ČERVNA 2010

Zemské analogové TV vysílání z vysílače Kleť bude 30. června 2010 ukončeno. Na většině územní oblasti České Budějovice tak nebude od července možné „přes anténu“ přijímat analogově žádný televizní program. O ukončení analogového vysílání informují televize piktogramy, informační lištou a spoty.

Pro další příjem televizního signálu je třeba se rozhodnout, zda zůstat i nadále u zemského (přes anténu) televizního vysílání, nebo využít satelitní, kabelovou nebo internetovou (IPTV) televizi.

Při volbě zemského televizního vysílání je třeba buď zakoupit set-top-box (převaděč signálu) a zapojit jej mezi anténu a televizor, nebo nový televizor s vestavěným digitálním tunerem.

Těch, kdo nyní přijímají televizi přes kabel, satelit nebo internet, se ukončení zemského analogového vysílání nijak netýká a televize jim i bez úprav bude fungovat standardně i po 30. červnu .

VÝHODY DIGITALIZACE

Výhodou digitálního vysílání, kromě kvalitnějšího obrazu, je především mnohem větší programová nabídka. Zatímco v analogové éře u nás celoplošně vysílaly pouze čtyři televizní programy, tedy ČT 1, ČT 2, Nova a Prima, po přechodu na digitální vysílání se jejich počet několikrát znásobí. V územní oblasti České Budějovice jsou dostupné tři zemské digitální sítě, tzv. multiplexy a jeden multiplex regionální. Digitální televizní signál je šířen jak z vysílače Kleť, tak i dalšími vysílači velkého výkonu jako například Mařský Vrch či Radimovice.

Další výhodou je elektronický programový průvodce (EPG), obdoba tištěného televizního programu, z něhož se divák pomocí dálkového ovladače dozví, jaký pořad právě sleduje, jaký pořad bude následovat, a může si prolistovat program zvolené televize na týden dopředu. EPG obsahuje také krátké texty o pořadu a může být doplněn i o fotografie.

Základní podmínkou pro bezstarostný příjem a využívání všech výhod digitálního vysílání je kvalitní anténní přijímací systém.

KDE HLEDAT INFORMACE O DIGITALIZACI?

1.) Na webových stránkách - www.digitalne.tv

Hlavním zdrojem informací o přechodu na digitální televizní vysílání jsou webové stránky www.digitalne.tv. Podávají všechny potřebné informace o digitalizaci srozumitelnou formou. Naleznete zde aktuality spojené s digitalizací, interaktivní mapku a vyhledávač obcí, který ukáže termíny zapínání digitálního signálu a vypínání signálu analogového pro konkrétní region či obec a také odpovědi na nejčastější dotazy. Navíc je zde ke stažení i celá řada materiálů, od legislativních norem týkajících se digitalizace, např. tzv. „Technický plán přechodu“, přes doporučení, jakými způsoby lze upravit společné televizní antény, až po elektronickou verzi Diginovin, které jsou distribuovány do poštovních schránek.

2.) Na infolince - 800 90 60 30

Zřízena je také bezplatná telefonní linka 800 90 60 30. Zkušení operátoři zde denně zodpovídají dotazy ohledně digitalizace televizního vysílání. Linka je v provozu v pracovní dny od 8 do 19 hodin.

3.) Na seminářích nebo u digihlídek

Digihlídky jsou týmy promotérů, kteří mohou poradit s přechodem na digitální vysílán přímo v konkrétní obci. V průběhu dubna, května a června navštíví přes 200 obcí v územní oblasti České Budějovice. Termíny zastávek digihlídek jsou uvedeny na webu www.digitalne.tv. Starostové měst a obcí mají navíc možnost si prostřednictvím webu digihlídku objednat a promotéři přijedou obyvatele informovat přímo do jejich obce a v termínu, který je pro ně nejpříznivější.

V červnu budou rovněž probíhat semináře o digitalizaci pro veřejnost, kam mají občané možnost přijít se informovat.

CO MŮŽE PŘECHOD NA DIGITÁLNÍ TELEVIZNÍ VYSÍLÁNÍ ZKOMPLIKOVAT?

Největším problémem mohou být tzv. „společné televizní antény“ (STA), které je třeba včas na příjem digitálního vysílání upravit. Někdy je nutná i výměna rozvodů v celém objektu. Všechny tyto úpravy musí řešit správce objektu a nejčastěji provádět specializovaná firma.

Skupinou, na kterou je třeba soustředit pozornost, jsou starší občané, kteří mohou mít problém s technickými aspekty digitalizace. Právě na ně bude ve velké míře myšleno v informační kampani.

JAK BUDE ZAJIŠTĚNA INFORMOVANOST OBČANŮ

Na celý region, kterého se vypnutí vysílače týká, již nyní cílí komplexní informační kampaň:

- Páteřní částí kampaně je již zmiňovaná infolinka a webové stránky.

- Poběží i intenzivní mediální kampaň.

- Již od začátku května také probíhá PR kampaň a komunikace s regionálními médii.

- Budou organizovány speciální bezplatné semináře pro veřejnost, na kterých se občané srozumitelnou formou dozvědí vše potřebné a mohou také individuálně řešit své konkrétní problémy s přechodem na digitální vysílání spojené.

- Další kontaktní složkou infokampaně jsou tzv. „Digihlídky“, které budou po dobu tří měsíců před vypnutím projíždět celým regionem ve speciálně označených vozidlech, roznášet informační materiály a komunikovat s občany s cílem v co největší míře informovat širokou veřejnost, zejména pak starší občany.

- Občané také najdou ve svých schránkách speciální leták s názvem „Diginoviny“, kde budou všechny důležité informace uvedeny.

- Přibližně 3 měsíce před vypnutím se na obrazovkách programů České televize u těch diváků, kterých se vypínání týká, objeví speciální „piktogram“, který je na vypínání upozorní.

- Poběží i semináře pro zdravotně postižené a řada dalších aktivit.

Rádi bychom Vás tedy tímto o blížícím se vypínání zemského analogového televizního vysílání předem informovali a ubezpečili, že je naším cílem co nejhladší přechod na digitální televizní vysílání. Pro případné další dotazy nás, prosím, neváhejte kontaktovat.

S pozdravem

Ing. Zdeněk Duspiva

předseda Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání v ČR

nks@mvcr.cz

Zodpovídá: Správce Webu

Přehled všech dokumentů

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Virtuální prohlídka

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Dění v obci:

foto-pata znak-nazev